:) Zvuky morčat

30. 01. 2017

zvuky morčat - video

Velmi pěkné vysvětlení morčecí řeči, nelze s tím nesouhlasit, i když leccos by se dalo poupravit nebo doplnit, ale v podstatě je to ucelené a laikům doporučuji shlédnutí, pokud chtějí svému morčátku rozumět :-)

Jen ke zvuku "zpívání morčat" -  mohu dovysvětlit z vlastní zkušenosti a potvrdit, že se jedná opravdu o vyjádření stressu a varování před akutním nebezpečím případně uzpozornění, že se něco děje.

Je pravda. že někdy některé morče zpívat začně a nenajdu vysvětlení, příčinu, ale ve dvou případech to bylo tak jasné, že ani jasnější být nemohlo. V jednom případě začal zpívat samec, který byl na krátkou dobu přemístěn do venkovního kotce - ihned začal zpívat a nezmlkl do té doby, než jsem jej vzala zase zpátky domů ... Je už to pár let zpátky, ale pořád mám v živé paměti to zoufalé volání o pomoc " nenechávej mne tady, vezmi mne zpět domů, já se tady bojím"... Vzala jsem jej domů a víckrát jej podobnému stressu nevystavila.Reakce mne zaskočila, překvapila a poučila, od té doby vím, že to není výraz spokojenosti a pohody, jak se někteří snaží tvrdit .

Druhý případ se stal nedávno - začala rodit samice ještě v kleci se samcem, porod byl poněkud předčasný. Klec je umístěna na parapetu okna, mezi oknem a v noci závěsem, byl už večer, tudíž byli schovaní. Ale - máme doma kočky, kteří u toho okna rády sedí a koukají ven, morčatům nevadí, nijak si sebe vzájemně nevšímají. Nicméně najednou se ozvalo právě toto zpívání, nepřestávalo, naopak nabíralo na intenzitě, což mne donutilo zvednout se od počítače a jít se podívat, co se děje. Samec upozorňoval za prvé na to, že jeho partnerka rodí, a hlavně - a to si myslím byl ten hlavní důvod - na kočku, sedící vedle klece , která nehybně pozorovala, cože se to v té kleci děje ! Samozřejmě jsem hned učinila příslušná opatření, kočky odehnala, samici ihned přendala do porodního boxu, kde si v klidu dorodila, má 4 miminka, sice menší, ale vypadají, že jsou v pořádku a předčasný příchod na svět zvládnou bez úhony.... Takže vzkaz vyslaný morčecím tatínkem byl zcela jasný. Tolik jen k dovysvětlení a potvrzení tohoto zvláštního zvuku, který morčata vydávají opravdu jen velmi zřídka, a to v případě pocitu akutního ohrožení. varování morčat mezi sebou stejně jako snaha přivolat člověka na pomoc. Proto - když něco podobného uslyšíte, určitě jen neseďte a neposlouchejte, ale poohlédněte se po možné příčině !


Kontakt

 

      místo působení
- PERUC ( okr.Louny ) 

       tel. 607 814 846
možno volat od 14 do 24 hodin

UÍK